2015.02.17
Užgavėnės

Kaip žydeliui Joškei nuotakos ieškojome

Irena Sabaliauskienė

Tytuvėnų kultūros centro Mockaičių skyriaus

renginių organizatorė

 

Mockaičių gyventojai linksmai paminėjo Užgavėnes. Į žiemos šventės šurmulį įsijungė bendruomenės nariai, mokytojai, dalis mokinių. Nuo 10val. ryto dalis persirengėlių (boba su diedu, piršlys su svočia ir muzikantas ) išvyko kviesti kaimo gyventojus į šventę ir kartu ieškoti žydeliui Joškei nuotakos. Ar mes patys per daug išrankūs buvome, ar nuotakos buvo išslapstytos, bet tinkamos, piršlio nuomone, neradome.

Kai grįžome į parkelį prie kultūros namų, čia jau kvepėjo dūmais, gardžiais blynais, šiupiniu ir arbata. Parkelyje šurmuliavo čigonai, žydai, daktarai. Aišku buvo ten ir Lašininis su Kanapiniu , ir minėtasis žydelis Joškė iš Rygos. Jis žadėjo gerą užmokestį už nuotaką, bet buvo labai išrankus , todėl siūlomos ,,nuotakos“ jam vis netiko. Pagaliau piršlys suderėjo, kad žydas Joškė mokės ,,auksu“, neskriaus išrinktosios ir labai ją mylės. Kad sutartis galiotų, liudininku pažadėjo pabūti seniūnas V.Ivanauskas. Po sutarties pasirašymo mūsų gaspadinės pakvieti ragauti šiupinio ir blynų. Sakoma, jei per Užgavėnes sočiai pavalgysi, tai visus metus būsi riebus ir sotus. Ypatinga reikšmė šiupinyje buvo teikiama kiaulės uodegai. Gaspadinės ją padalino seniūnui ir persirengėliui piršliui – mokyklos direktoriui A.Baniui. Kaip ir dera per Užgavėnes, buvo surengta Lašininio ir Kanapinio kova. Šiemet Lašininis su Kanapiniu būrė savas komandas. Lašininis skaitė ,,Lašinių ministerijos įsakymą“, vėliau komandos dalyvavo virvės traukime. Kad ir kaip Lašininis nenorėjo pasiduoti, jo karaliavimui vistiek atėjo galas. O kai kaitri liepsna pikčiurną Morę pavertė pelenais, mums nieko kito neliko, tik pripažinti, kad valdžią nuo šiol ima Kanapinis. Teko ji, pasodinus į karučius, visos persirengėlių kolonos priekyje iškilmingai vežioti po kaimą.

Ir aš ten buvau, šiupinio ir blynų ragavau, ,,svočios“ pareigas atlikau. Buvo smagu, kad kaime yra žmonių, kurie nori linksmiau gyventi, nori, kad kaimas išliktų su visomis savo tradicijomis. Todėl tariu nuoširdų AČIŪ mokyklos bendruomenei, bibliotekos darbuotojai, mokiniams ir jų tėveliams, bendruomenės gaspadinėms.

 

 

DSC04766.JPG

DSC04806.JPG

DSC04808.JPG